CategoriesBylinky

Bylinkový blog – Baza čierna

Baza čierna je všeobecne rozšírená v Európe, Ázii a severnej Afrike. Rastie v listnatých lesoch a tiež v blízkosti ľudských obydlí. Patrí medzi uznávané liečivé rastliny.

Dnes sa zbierajú predovšetkým kvety a plody. Odrežú sa pritom celé súkvetia, rozložia sa stopkami nahor na liesky a rýchlo sa usušia. Po usušení sa kvety zbavia stopiek a uskladňujú sa v suchu v uzatvorených nádobách. Baza obsahuje glykozidy rutín a sambunigrín, ďalej silicu, flavonoidy, triesloviny, organické kyseliny a minerálne soli.

Čaj z usušených kvetov sa pije pri nachladnutiach (podporuje potenie), kataroch dýchacích ciest a pri ľahkých nervových ochoreniach. Čerstvé zrelé plody sa spracúvajú na lekváre, sirupy a vína alebo sa sušia.

Obsahujú organické farbivá, aminokyseliny, cukor, rutín a veľa vitamínu A a C. Plody majú slabý preháňavý účinok a pridávajú sa do čajovinových zmesí pri chorobách horných dýchacích ciest. Osvedčujú sa aj pri liečbe nespavosti, migréne, bolestiach hlavy a bolestivých zápaloch nervov. V lekárňach sa vyrába bazový ocot, ktorý pôsobí dezinfekčne a používa sa na obklady pri horúčke.

0 Comments

  1. This is exactly what i was looking for, thank you so much for these tutorials

    1. It would be great to try this theme for my businesses

  2. What a nice article. It keeps me reading more and more!

  3. This is exactly what i was looking for, thank you so much for these tutorials

    1. It would be great to try this theme for my businesses

  4. What a nice article. It keeps me reading more and more!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *