CategoriesBylinky

Bylinkový blog – Baza čierna

Baza čierna je všeobecne rozšírená v Európe, Ázii a severnej Afrike. Rastie v listnatých lesoch a tiež v blízkosti ľudských obydlí. Patrí medzi uznávané liečivé rastliny.

Dnes sa zbierajú predovšetkým kvety a plody. Odrežú sa pritom celé súkvetia, rozložia sa stopkami nahor na liesky a rýchlo sa usušia. Po usušení sa kvety zbavia stopiek a uskladňujú sa v suchu v uzatvorených nádobách. Baza obsahuje glykozidy rutín a sambunigrín, ďalej silicu, flavonoidy, triesloviny, organické kyseliny a minerálne soli.

Čaj z usušených kvetov sa pije pri nachladnutiach (podporuje potenie), kataroch dýchacích ciest a pri ľahkých nervových ochoreniach. Čerstvé zrelé plody sa spracúvajú na lekváre, sirupy a vína alebo sa sušia.

Obsahujú organické farbivá, aminokyseliny, cukor, rutín a veľa vitamínu A a C. Plody majú slabý preháňavý účinok a pridávajú sa do čajovinových zmesí pri chorobách horných dýchacích ciest. Osvedčujú sa aj pri liečbe nespavosti, migréne, bolestiach hlavy a bolestivých zápaloch nervov. V lekárňach sa vyrába bazový ocot, ktorý pôsobí dezinfekčne a používa sa na obklady pri horúčke.


Warning: Attempt to read property "ID" on string in /data/d/4/d421faca-fdbb-4f0d-9f57-0225c6bdf9ff/bylinnekvapky.sk/web/wp-content/themes/freshio/inc/template-functions.php on line 668
Pridaj komentár